A helyi iparűzési adóval kapcsolatos eljárási szabályok 2010. január 1. napját követő változásai
I. Jogszabályi háttér
· a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény (továbbiakban: törvény) 2009. július 8-án került kihirdetésre a Magyar Közlöny 95. számában
· az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvénnyel és a megtakarítások ösztönzésével összefüggő törvénymódosításokról szóló 2009. évi CXVI. törvény (a továbbiakban: Módtv.) 2009. november 16-án került kihirdetésre a Magyar Közlöny 161. számában
o T/10554. számú törvényjavaslat a Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetéséről (48. §-a szól a KESZ számláról)
II. Hatáskörátvétel indoka, jellemzői
· vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése: az adózók az állami adóhatósághoz nyújtják be iparűzési adó bevallásaikat és teljesítik az ehhez kapcsolódó befizetéseiket, ezzel lehetővé válik, hogy azoknak az adózóknak, amelyek több telephellyel rendelkeznek, ne kelljen telephelyenként (önkormányzatonként) külön bevallást benyújtaniuk és befizetéseiket külön utalniuk az egyes önkormányzati adóhatóságokhoz, hanem egy, az állami adóhatósághoz benyújtott bevallással - települési önkormányzatonként részletezve - teljesítik bevallási kötelezettségüket, illetve egy befizetéssel az állami adóhatóság által vezetett helyi iparűzési számlára teljesítik befizetéseiket
· helyi iparűzési adó továbbra is az azt bevezető önkormányzat bevételét képezi: a bevallásokban feltüntetett telephellyel érintett települési önkormányzatok részére az állami adóhatóság utalja át a befizetéseket a bevallásban megjelölt kötelezettségarányok szerint felosztva
III. Az iparűzési adóhoz kapcsolódó adóztatási feladatok megosztása, különös tekintettel a 2010-2011-es években
Az önkormányzati adóhatóság vonatkozásában
· 2010. adóév (még átmeneti időszak) a helyi iparűzési adóval kapcsolatos feladatok átadása, átvétele szempontjából:
o a 2009-es adóévet még az önkormányzati adóhatóságoknál kell lezárni, így a 2009-es évről (2010. május 31-éig) még az önkormányzati adóhatósághoz kell a bevallást benyújtani (törvény 212. §, 214. § (1) bekezdés)
o a 2010. március 15-ig teljesítendő előleget még az önkormányzati adóhatósághoz kell megfizetni az önkormányzat által kibocsátott fizetési meghagyás alapján és amennyiben az önkormányzati adóhatóság kimutatása szerint a 2010. március 15-én esedékes helyi iparűzési adóelőleget az adózó hiánytalanul nem fizette meg, a különbözet végrehajtását még az önkormányzati adóhatóság végzi (törvény 214. § (3) bekezdés)
· 2010-es adóévet megelőző adóévekkel kapcsolatos adóhatósági feladatok (ellenőrzés, végrehajtás, stb.) maradnak az önkormányzati adóhatóságnál: ezen időszakok vonatkozásában az önkormányzati adóhatóságok adómegállapítási joga 2 évre rövidül, az adózók szintén 2 éves időszakon belül tudnak csak önellenőrzést benyújtani, azaz 2011. december 31-ig (törvény 214. § (2) bekezdés és 218. §)
· tevékenységüket 2009. december 31-éig megszüntető adózók: a helyi iparűzési adóval összefüggő adókötelezettségeiket még az önkormányzati adóhatósághoz teljesítik, illetve az önkormányzati adóhatóságok végzik az ezzel összefüggő adóztatási feladatokat (törvény 217. §)
· az önkormányzati adóhatóság jár el hitelezőként: a 2010. január 1-jét megelőző adóévekben esedékes kötelezettségek tekintetében (törvény 219.§)
Az állami adóhatóság vonatkozásában
· az állami adóhatóság 2010. január 1-jétől a helyi iparűzési adóval összefüggő hatásköröket a 2010. január 1-jétől kezdődő adóéveket érintően gyakorolja (törvény 214. § (1) bekezdés)
· az állami adóhatóság a 2010. évi helyi iparűzési adó fizetési kötelezettség teljesítése során a 2010. március 15-én esedékes, az önkormányzatokhoz megfizetendő adóelőleget a saját nyilvántartása szerint megfizetettnek és teljesítettnek tekinti (törvény 214. § (3) bekezdés)
· a tevékenységüket 2009. december 31-ét követően megszüntető adózók 2010. január 1. utáni időszakot érintő adóügyeiben az állami adóhatóság jár el (törvény 217. §)
· az állami adóhatóság a települési (a fővárosban a fővárosi) önkormányzatot megillető helyi iparűzési adó követelések tekintetében a 2009. december 31-ét követő adóévekben esedékessé váló követelések tekintetében jár el hitelezőként (törvény 219. §)
· 2009. december 31-ét követő adóévekben esedékessé váló követelések tekintetében csődeljárásban, felszámolási eljárásban, végelszámolás során, a vagyonrendezési és adósságrendezési eljárásban a települési (a fővárosban a fővárosi) önkormányzatot megillető helyi iparűzési adó követelések tekintetében hitelezőként az állami adóhatóság jár el, illetve ezen követelések tekintetében a végrehajtási eljárásban a végrehajtás foganatosítójaként szintén az állami adóhatóság jár el (törvény 91. §- Art. 72. § (3)-(4) bekezdés)
Az adózók vonatkozásában
· bejelentési kötelezettség:
o az adózó a helyi iparűzési adókötelezettsége keletkezését, illetve megszűnését - a helyi iparűzési adó bevételre jogosult települési önkormányzat megjelölésével - az adókötelezettség bekövetkeztétől (a tevékenység megkezdésétől), illetve megszűnésétől számított 15 napon belül bejelenti az állami adóhatóságnak; (törvény 81. §- Art. 17. § (15) bekezdés)
o az iparűzési tevékenységet ideiglenes, alkalmi jelleggel folytató adózó adóköteles tevékenységének megkezdése előtt, de legkésőbb a tevékenység megkezdésének napján köteles ezt az állami adóhatóságnál bejelenteni (törvény 81. §- Art. 17. § (15) bekezdés)
· bevallási kötelezettség:
o 2009. évi adóévről szóló bevallást még az önkormányzati adóhatósághoz kell benyújtani (2010. május 31-ig)
o 2010. adóévről szóló bevallást (1 db-ot önkormányzatonként részletezve) már az állami adóhatósághoz kell benyújtani (2011. május 31-ig)
o adóelőleg-kiegészítés összegéről bevallási kötelezettség: a helyi iparűzési adóelőleg-kiegészítés összegéről a tárgyév utolsó hónapjának 20. napjáig kell bevallást tenni (törvény 7. számú melléklet -Art.1. számú melléklet I/B/2/A. pont)
· adófizetési kötelezettség:
o a helyi iparűzési adót egy számlára kell megfizetni (helyi iparűzési adóhoz kapcsolódó szankciókat szintén külön számlákra kell megfizetni: önellenőrzési pótlék, késedelmi pótlék, adóbírság, mulasztási bírság)
o előlegfizetés határideje nem változik (szeptember 15. és március 15.)
o önellenőrzési pótlék: helyi iparűzési adó esetén az önellenőrzési pótlékot a települési önkormányzatonként bevallott és a helyesbített adó különbözete után, települési önkormányzatonként kell megállapítani (törvény 104. §- Art. 168. § (2) bekezdés)
o az előleg-kiegészítés megfizetésének határideje nem változik (december 20.)
o az ideiglenes (alkalmi) jelleggel végzett tevékenység utáni iparűzési adót legkésőbb a tevékenység befejezése napján kell megfizetni (törvény 8. számú melléklet- Art. 2. számú melléklet I/Határidők/4. pont c) alpont)
o 2010. március 15-én esedékes előleget és a 2010. május 31-én esedékes elszámolandó különbözetet még az önkormányzati adóhatóság felé kell rendezni
· 2010-ben fizetendő előlegek:
o a vállalkozónak a helyi iparűzési adóra a 2010. évben kezdődő adóév harmadik hónapjának 15. napjáig esedékes előlegrészletet az önkormányzati adóhatóság által korábban kiadott fizetési meghagyás alapján, az önkormányzati adóhatóság által megjelölt pénzforgalmi számlára kell megfizetnie (törvény 212. §)
o a 2010. adóévben kezdődő – a Htv. 41. §-ában meghatározott – előlegfizetési időszakra fizetendő első (2010. szeptember 15-én esedékes) adóelőleg-részletet a 2009. évben kezdődő adóév adója és az önkormányzati adóhatóság által a 2010. évben kezdődő adóév harmadik hónapjának 15. napjáig előírt adóelőleg-részlet pozitív különbözetével egyezően, míg a második (2011. március 15-én esedékes) adóelőleg-részletet a 2009. évi adóév adójának felével megegyező összegben kell bevallani az önkormányzati adóhatósághoz és az állami adóhatóságnak megfizetni; (törvény 212. § - Módtv. 123. §)
o a 2010. évben kezdődő adóévben esedékes adóelőleg-fizetési időpontokat követően bekövetkező adókötelezettség-keletkezés esetén az előlegfizetési időszakra fizetendő egyes adóelőleg-részleteket a Htv. módosított 41. §-a alapján az állami adóhatósághoz kell bevallani (törvény 212. §)
IV. Az önkormányzatokat terhelő feladatok (adatszolgáltatás)
· az önkormányzati adóhatóság a helyi iparűzési adóüggyel összefüggő valamennyi iraton – ideértve az elektronikus úton megküldött iratot is – feltünteti az érintett települési önkormányzat kincstár által használt azonosítószámát (Módtv. 52. § (4) bekezdés – Art. 52. § (20) bekezdés)
· a költségvetési számlaszám közlésére vonatkozó kötelezettség elmulasztásából, vagy késedelmes teljesítése esetén az ebből eredő kárt az érintett települési önkormányzat viseli, és ez esetben az állami adóhatóság a késedelmes átutalás miatt kamatot nem fizet (Módtv. 52. § (4) bekezdés – Art. 52. § (21) bekezdés)
· az önkormányzati adóhatóságot terhelő adatszolgáltatási kötelezettséget körjegyzőség esetén települési önkormányzatonként kell teljesíteni (Módtv. 52. § (4) bekezdés – Art. 52. § (22) bekezdés)
Egyszeri adatszolgáltatások
· 2010. január 15-ig: az önkormányzati adóhatóság elektronikus úton, az állami adóhatóság által közzétett formában megküldi a 2010-ben hatályos helyi iparűzési adót szabályozó önkormányzati rendeleteit az állami adóhatóság részére (törvény 215. § (3) bekezdés)
· 2010. január 15-ig: az önkormányzati adóhatóság közli az állami adóhatósággal azt a költségvetési számlaszámot, amelyre az állami adóhatóság a települési önkormányzatot megillető helyi iparűzési adó, továbbá a helyi iparűzési adóval összefüggő késedelmi pótlék, önellenőrzési pótlék, adóbírság és mulasztási bírság átutalását teljesíti. (A költségvetési számlaszám közlésére vonatkozó kötelezettség elmulasztásából, vagy késedelmes teljesítése esetén az ebből eredő kárt az érintett települési önkormányzat viseli, és ez esetben az állami adóhatóság a késedelmes átutalás miatt kamatot nem fizet.) (Módtv. 124. § - törvény 215. § (4) bekezdés)
· 2010. január 31. napjáig: az önkormányzati adóhatóság az állami adóhatóság által közzétett módon és formátumban adatot szolgáltat az általa 2010. január 1-jén nyilvántartott iparűzési adóalanyok adószámáról, székhelyéről és a helyi adókról szóló törvény szerinti telephelyéről (Módtv. 124. § - törvény 215. § (2) bekezdés)
· 2010. április 30. napjáig: a 2010. március 15-én esedékes és megfizetett helyi iparűzési adóelőleg összegéről, valamint az önkormányzati adóhatóság által előlegmérséklés címén módosított előleg összegéről (Módtv. 124. § - törvény 215. § (1) bekezdés a) pont)
· 2010. június 30. napjáig: a 2009. adóévről, 2010-ben benyújtott bevallásban szereplő adóelőleg adatokról, bevallott adó összegéről és az azzal szemben elszámolt adóelőleg (ideértve a megfizetett adóelőleg-kiegészítés összegét is) különbözetéről (előjel helyesen), valamint az adózó a helyi adókról szóló törvény 39/A. §-ának (5) bekezdése, illetve 39/B. §-ának (2) bekezdése szerinti – a helyi iparűzési adó alapjának egyszerűsített meghatározásáról tett – nyilatkozatáról (Módtv. 124. § - törvény 215. § (1) bekezdés c) pont)
· az önellenőrzés benyújtásától számított 15 napon belül: a 2009. adóévet érintő, az előlegfeltöltési kötelezettség teljesítését megelőzően benyújtott önellenőrzés esetén az önellenőrzéssel módosított adó és adóelőleg összegéről (Módtv. 124. § - törvény 215. § (1) bekezdés b) pont)
· az eltérő üzleti évesekre a fenti adatszolgáltatások szintén fennállnak a törvényben meghatározott speciális határidőkkel (Módtv. – 125. § - törvény 216. §)
· 2009. december 1-jéig: a kincstár elektronikus úton átadja az állami adóhatóság részére azon települési önkormányzatok kincstár által használt azonosítószámát, amelyek iparűzési adót vezettek be (Módtv. 148. § (2) bekezdés)
Rendszeres adatszolgáltatások
· önkormányzati rendeletekről (8 nap): amennyiben az önkormányzat a helyi iparűzési adót megállapító önkormányzati rendeletét módosította, vagy a helyi iparűzési adót rendelettel bevezette, illetve megszüntette, a rendelet számát, illetve a rendelet szövegét a kihirdetéstől számított 8 napon belül az önkormányzati adóhatóság elektronikus úton, az állami adóhatóság által közzétett módon és formátumban megküldi az állami adóhatóság részére (törvény 89. § (3) bekezdés- Módtv. 118. § - Art. 52. § (18) bekezdés a) pont)
· azonosító számról és számlaszámról (8 nap): a helyi iparűzési adó bevezetése esetén a helyi iparűzési adóról szóló önkormányzati rendelet kihirdetését követő 8 napon belül az önkormányzati adóhatóság az állami adóhatóság részére elektronikus úton, az állami adóhatóság által közzétett formátumban megküldi az érintett települési önkormányzat kincstár által használt azonosítószámát, valamint költségvetési számlaszámát, amelyre az állami adóhatóság a települési önkormányzatot megillető helyi iparűzési adó, továbbá a helyi iparűzési adóval összefüggő késedelmi pótlék, önellenőrzési pótlék, adóbírság és mulasztási bírság átutalását teljesíti.( Módtv. 118. § - Art. 52. § (18) bekezdés b) pont)
· minden hónap utolsó napjáig: az önkormányzati adóhatóság az adószám feltüntetésével az állami adóhatóság által közzétett módon és formátumban minden hónap utolsó napjáig - a rendelkezésre álló, különösen az adatgyűjtésre irányuló ellenőrzés keretében beszerzett adatok alapján – elektronikus úton adatot szolgáltat az illetékességi területén az ideiglenes (alkalmi) jelleggel végzett iparűzési tevékenység kezdetének és befejezésének időpontjáról, továbbá az általa ismert, a helyi iparűzési adó megállapításához szükséges adatokról, különös tekintettel az ideiglenes (alkalmi) jellegű iparűzési tevékenység folytatásával összefüggő, általa kiadott engedélyekről (Módtv. 108. § 18. pont - törvény 89. § (3) bekezdés- Art. 52. § (19) bekezdés)
· adatgyűjtésre irányuló ellenőrzés:
o az ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység sajátossága, hogy az adókötelezettség keletkezését a települési önkormányzat területén végzett adóköteles tevékenység alapozza meg, amelyről az állami adóhatóságnak nyilvánvalóan kevesebb információ áll rendelkezésére, illetőleg nehézkesebb lenne számára ezen információkat beszerezni, mint az önkormányzati adóhatóságnak, ezért a törvény - az önkormányzati bevételek biztosítása érdekében - jogot (azaz hatáskört) biztosít az önkormányzati adóhatóság számára, hogy adatgyűjtésre irányuló ellenőrzés keretében helyszíni ellenőrzést végezzen az ideiglenes (alkalmi) iparűzési tevékenységet végző adózók vonatkozásában (törvény 97. §- Art. 119. § (6) bekezdés)
o ezzel kapcsolatosan, az ellenőrzés során gyűjtött, valamint az egyéb rendelkezésére álló adatokról az önkormányzati adóhatóság minden hónap utolsó napjáig adatot szolgáltat az állami adóhatóságnak (törvény 89. § (3) bekezdés- Art. 52. § (19) bekezdés)
V. Helyi iparűzési adó bevételek felosztása, átutalása
· 5 főszámla:
o az állami adóhatóság a helyi iparűzési adót, illetve a helyi iparűzési adóval összefüggő késedelmi pótlékot, önellenőrzési pótlékot, adóbírságot, mulasztási bírságot külön számlákon, a bevételre jogosult települési (a fővárosban a fővárosi) önkormányzatonként megbontva tartja nyilván; (törvény 87. §- Art. 43. § (10) bekezdés)
o a helyi iparűzési adó fizetési kötelezettséget az állami adóhatóság által megnyitott egyetlen helyi iparűzési adó számlára kell teljesíteni az adózónak akkor is, ha több telephellyel rendelkezik, és ennek okán több önkormányzat jogosult a bevételre;
o a helyi iparűzési adóhoz kapcsolódó késedelmi pótlékot, önellenőrzési pótlékot, adóbírságot, mulasztási bírságot (mivel ezen szankciós bevételek szintén az önkormányzatokat illetik meg) szintén az állami adóhatóság által nyitott külön számlákra kell megfizetni
· felosztás, utalás:
o az állami adóhatóság a megfizetett adót a bevallásban (határozatban) megállapított összes adó és az önkormányzatokat megillető adó arányában a bevételre jogosult települési önkormányzatok között felosztja, és a kötelezettségeket és a teljesítéseket (befizetéseket) az adózó adószámláján önkormányzatonként kimutatja; (törvény 87. §- Art. 43. § (10) bekezdés)
o a befizetés összegét a teljesítéstől számított 30 napon belül osztja fel, és a felosztást követően 5 napon belül utalja át az arra jogosult önkormányzatok részére; (törvény 87. §- Art. 43. § (10) bekezdés)
o ha az adóhatóság az átutalást késedelmesen teljesíti, a késedelem minden napjára a késedelmi pótlékkal megegyező mértékű kamatot fizet (törvény 87. §- Art. 43. § (10) bekezdés)
· befizetések elszámolása:
o ha az adózó az őt terhelő iparűzési adókötelezettségénél kevesebb adót fizet be a helyi iparűzési adó „főszámlára” az állami adóhatóság a törvényben rögzített elszámolási szabály szerint osztja fel a befizetés összegét a jogosult települési önkormányzatok között, a kimutatott kötelezettségei alapján;
o először a korábban esedékes tartozásokra, azonos esedékességű tartozások esetén pedig azok arányában kell a felosztást elvégezni; (törvény 87. §- Art. 43. § (11) bekezdés)
· előlegutalások:
¨ az állami adóhatóság az adózó által bevallott előleg összegét az előlegfizetés esedékességét megelőző munkanapon átutalja a települési önkormányzat költségvetési számlájára; ez azt jelenti, hogy az állami adóhatóság (először 2010.) szeptember 15-ét illetve (először 2011.) március 15-ét megelőző munkanapon utalja át a bevallásban feltüntetett előlegösszegeket az önkormányzatoknak (törvény 88. §-Art. 43/B. § (1) bekezdés)
¨ az állami adóhatóság az adóévet megelőző évre az adózó által bevallott helyi iparűzési adó, valamint az adóévre bevallott és megfizetett helyi iparűzési adóelőleg különbözetének összegét az adóévben benyújtandó helyi iparűzési adóelőleg-kiegészítésről szóló bevallás esedékességét megelőző munkanapon átutalja a települési önkormányzat költségvetési számlájára (törvény 88. §-Art. 43/B. § (2) bekezdés)
Ø ha az adózó helyi iparűzési adóelőleg-kiegészítésről benyújtott bevallása alapján kimutatott, a települési önkormányzatot ténylegesen megillető helyi iparűzési adóelőleg-kiegészítés összege eltér a korábban kiutalt adóelőleg-kiegészítés összegétől, az állami adóhatóság intézkedik a különbözet 43. § (10) bekezdése szerinti kiutalásáról (ha kevesebbet utalt) vagy a 43/A. § szerinti visszaköveteléséről (ha többet utalt) (törvény 88. §-Art. 43/A. § (1)-(2) bekezdés)
¨ az állami adóhatóság az adóévet megelőző évi helyi iparűzési adó-bevallás alapján a települési önkormányzatonként nettó módon megállapított pozitív előjelű elszámolási különbözetet a bevallás esedékességét megelőző munkanapon átutalja a jogosult települési önkormányzat költségvetési számlájára (Módtv. 108. § 17. pont - törvény 88. §- Art. 43/B. § (3) bekezdés)
Ø ha az adózó helyi iparűzési adó bevallása alapján kimutatott, a települési önkormányzatot ténylegesen megillető helyi iparűzési adó összege eltér a korábban kiutalt adó összegétől, az állami adóhatóság intézkedik a különbözet 43. § (10) bekezdése szerinti kiutalásáról (ha kevesebbet utalt) vagy a 43/A. § szerinti visszaköveteléséről (ha többet utalt) (törvény 88. §-Art. 43/A. § (1)-(2) bekezdés)
VI. Visszakövetelési eljárás
o a befizetések elszámolásánál előfordulhat, hogy az adózó bevallása, önellenőrzése illetve az állami adóhatóság helyi iparűzési adót érintő ellenőrzése következtében megváltozik a korábbi felosztási arány, és valamely települési önkormányzatnak helyi iparűzési adó visszafizetési kötelezettsége keletkezik, más önkormányzat pedig további iparűzési adóbevételre lesz jogosult; (törvény 88. §- Art. 43/A. § (1) bekezdése)
o mivel az állami adóhatóság a befolyt iparűzési adót folyamatosan utalja át a jogosult önkormányzatok részére, egy későbbi, a már átutalt összeget érintő változás esetén egyes önkormányzatoknak további átutalást kell teljesíteni, viszont lesznek olyan önkormányzatok, amelyektől vissza kell követelni a kifizetett adó összegét vagy annak egy részét, ennek lebonyolítására az új rendelkezés egy sajátos eljárási rendet épít be az Art.-ba;
o e szerint:
Ø ha az adózó bevallása és önellenőrzése, illetve az állami adóhatóság helyi iparűzési adót érintő ellenőrzése következtében az önkormányzatnak helyi iparűzési adókülönbözet visszafizetési kötelezettsége keletkezik, az állami adóhatóság 30 napos határidő kitűzésével felhívja az önkormányzatot a különbözet visszafizetésére
Ø amennyiben az önkormányzat visszafizetési kötelezettségének nem tesz eleget, az állami adóhatóság az önkormányzat költségvetési számlájával szemben hatósági átutalási megbízást bocsát ki
Ø ha ez az intézkedés részben vagy egészben eredménytelen, az állami adóhatóság a következő kiutaláskor a vissza nem fizetett összeget beszámítja.
(Módtv. 117. § - törvény 88. §- Art. 43/A. § (1) bekezdése)
VII. Helyi iparűzési adóval kapcsolatos további eljárási szabályok
· adókülönbözet megállapítása:
az ellenőrzés során az egyes jogosultanként külön is figyelemmel kell lenni az adózó által teljesített adókötelezettségekre, amit az esetleges megállapításoknak is tükröznie kell, ezért az adókülönbözetet települési önkormányzatonként kell megállapítani és nyilvántartani (törvény 96. §- Art. 106. § (1) bekezdése)
· késedelmi pótlék felszámítása:
o a helyi iparűzési adó, valamint a hozzá kapcsolódó szankciókból származó bevétel jogosultja az az önkormányzat, amelyik az iparűzési adó kötelezettséget bevezette,
o annak érdekében, hogy a késedelmi pótlék is az egyes önkormányzatonként kimutatható legyen, azt az egyes önkormányzatonként kimutatott tartozások után külön kell felszámítani; a helyi iparűzési adó utáni késedelmi pótlék felszámítása során - hasonlóan a magánnyugdíjpénztári tagdíjhoz - a nettó pótlékszámítás szabályait nem lehet alkalmazni (törvény 103. §- Art. 167. § (1)- (2) bekezdése)
· adóhiány, adóbírság megállapítása: helyi iparűzési adót érintően az állami adóhatóság az adóhiányt, és az ahhoz kapcsolódó adóbírságot települési önkormányzatonként állapítja meg (törvény 105. §- Art. 170. § (1) bekezdése)
· fizetési könnyítés, adómérséklés: a törvény a helyi iparűzési adót érintő részletfizetési, halasztási kérelmek vonatkozásában önálló döntési jogkört biztosít az önkormányzatok részére, amennyiben az önkormányzat jegyzője a számára nyitva álló jogvesztő határidőn belül a kérelemmel kapcsolatos álláspontjáról nyilatkozat útján értesíti az állami adóhatóságot
¨ az állami adóhatóságnál települési önkormányzatonként kimutatott és nyilvántartott helyi iparűzési adót érintő fizetési könnyítés engedélyezése vagy annak elutasítása, első fokon az önkormányzati adóhatóság nyilatkozata alapján történik
¨ a fizetési könnyítés iránti kérelmet az állami adóhatósághoz kell előterjeszteni
¨ az állami adóhatóság a kérelem megalapozottságát érdemben nem vizsgálja
¨ az állami adóhatóság a kérelmet annak beérkezésétől számított 5 napon belül megküldi az önkormányzati adóhatósághoz, és a nála nyilvántartott és az adott önkormányzatra kimutatott helyi iparűzési adóról, bírságról, pótlékról tájékoztatja az önkormányzati adóhatóságot
¨ az önkormányzati adóhatóság a kérelem megalapozottságát érdemben megvizsgálja és a kérelem beérkezésétől számított 30 napon belül elektronikus úton megküldött nyilatkozat útján értesíti az állami adóhatóságot a kérelemmel kapcsolatos álláspontjáról. Az önkormányzati adóhatóság nyilatkozata részletesen indokolja a fizetési könnyítés feltételeit (esedékességi időpont, részletek összege, pótlékszámítás stb.) vagy az elutasítás okait, illetve a fizetési könnyítés iránti kérelem elbírálásához szükséges és az általa feltárt tényállást.
¨ az állami adóhatóság a fizetési könnyítés iránti kérelem tárgyában rendelkező elsőfokú határozatot az önkormányzati adóhatóság nyilatkozata alapján, a nyilatkozat beérkezésétől számított 15 napon belül kiadmányozza.
¨ az önkormányzati adóhatóság rendelkezésére álló, a nyilatkozat elküldésére meghatározott határidő jogvesztő, ennek elmulasztása esetén a kérelem elbírálására az állami adóhatóság – az önkormányzat nyilatkozata nélkül – jogosult
¨ a fizetési könnyítésről rendelkező elsőfokú határozat ellen kezdeményezett jogorvoslati eljárás lefolytatására az állami adóhatóság jogosult, ideértve a jogorvoslati eljárás eredményeként elrendelt új eljárást is. A jogorvoslati eljárásban az állami adóhatóság nincs kötve az önkormányzati adóhatóság nyilatkozatához.
¨ ha az adózó a fizetési könnyítés iránti kérelmet az önkormányzati adóhatósághoz nyújtja be, az önkormányzati adóhatóság elektronikus úton haladéktalanul értesíti az állami adóhatóságot, amelyik – ha a feltételek fennállnak – intézkedik a végrehajtás szüneteltetése iránt. Az értesítés kézhezvételétől számított öt napon belül az állami adóhatóság a nála nyilvántartott és az adott önkormányzatra kimutatott helyi iparűzési adóról, bírságról, pótlékról tájékoztatja az önkormányzati adóhatóságot.
¨ ha az önkormányzati adóhatóság fizetési könnyítést engedélyez és a fizetési könnyítéssel érintett tartozás összegét az állami adóhatóság a 43/B. § alapján előlegként átutalta az önkormányzatnak, az állami adóhatóság haladéktalanul intézkedik a fizetési könnyítéssel érintett tartozás 43/A. § szerinti visszakövetelése érdekében
(Módtv. 120. § - törvény 99. § - Art. 133/B. §)
¨ az állami adóhatóságnál települési önkormányzatonként kimutatott és nyilvántartott, a magánszemélyt terhelő helyi iparűzési adótartozás és az ezzel összefüggésben megállapított bírság és pótléktartozás, továbbá a nem magánszemély adózót terhelő, a helyi iparűzési adóhoz kapcsolódó bírság és pótléktartozás mérséklése (elengedése) első fokon az önkormányzati adóhatóság nyilatkozata alapján történik
¨ az elengedés (mérséklés) iránti kérelmet az állami adóhatósághoz kell előterjeszteni
¨ az állami adóhatóság a kérelem megalapozottságát érdemben nem vizsgálja
¨ az állami adóhatóság a kérelmet annak beérkezésétől számított 5 napon belül megküldi az önkormányzati adóhatósághoz, és a nála nyilvántartott és az adott önkormányzatra kimutatott helyi iparűzési adóról, bírságról, pótlékról tájékoztatja az önkormányzati adóhatóságot
¨ az önkormányzati adóhatóság a kérelem megalapozottságát érdemben megvizsgálja és a kérelem beérkezésétől számított 30 napon belül elektronikus úton megküldött nyilatkozat útján értesíti az állami adóhatóságot a kérelemmel kapcsolatos álláspontjáról. Az önkormányzati adóhatóság nyilatkozata részletesen indokolja a mérséklés (elengedés) feltételeit [mérsékelt, (elengedett) összeg, pótlékszámítás stb.] vagy az elutasítás okait, illetve a mérséklés (elengedés) iránti kérelem elbíráláshoz szükséges általa feltárt tényállást.
¨ az állami adóhatóság a mérséklés (elengedés) iránti kérelem tárgyában rendelkező első fokú határozatot az önkormányzati adóhatóság nyilatkozata alapján, a nyilatkozat beérkezésétől számított 15 napon belül kiadmányozza.
¨ az önkormányzati adóhatóság rendelkezésére álló, a nyilatkozat elküldésére meghatározott határidő jogvesztő, ennek elmulasztása esetén a kérelem elbírálására az állami adóhatóság – az önkormányzat nyilatkozata nélkül – jogosult.
¨ a mérséklésről (elengedésről) rendelkező első fokú határozat ellen kezdeményezett jogorvoslati eljárás lefolytatására az állami adóhatóság az általános szabályok szerint – az önkormányzati adóhatóság nyilatkozatában foglaltakra tekintet nélkül – jogosult, ideértve a jogorvoslati eljárás eredményeként elrendelt új eljárást is
¨ ha az adózó a mérséklés (elengedés) iránti kérelmet az önkormányzati adóhatósághoz nyújtja be, az önkormányzati adóhatóság elektronikus úton haladéktalanul értesíti az állami adóhatóságot, amelyik – ha a feltételek fennállnak – intézkedik a végrehajtás szüneteltetése iránt. Az értesítés kézhezvételétől számított öt napon belül az állami adóhatóság a nála nyilvántartott és az adott önkormányzatra kimutatott helyi iparűzési adóról, bírságról, pótlékról tájékoztatja az önkormányzati adóhatóságot.
¨ ha az önkormányzati adóhatóság mérséklést (elengedést) engedélyez és a mérsékléssel (elengedéssel) érintett tartozás összegét az állami adóhatóság a 43/B. § alapján előlegként átutalta az önkormányzatnak, az állami adóhatóság haladéktalanul intézkedik a mérsékléssel (elengedéssel) érintett tartozás 43/A. § szerinti visszakövetelése érdekében.
(Módtv. 121. § - törvény 100. § - Art. 134/A. §)
Fedezeti számla:
T/10554. számú törvényjavaslat a Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetéséről:
„48. § (1) Az állami adóhatóság az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 43/A. § (2) bekezdésében és 43/B. §-ában meghatározott helyi iparűzési adóval kapcsolatos kötelezettségének teljesítéséhez – a bevételek időbeli eltéréséből adódó átmeneti pénzügyi hiányok fedezetére – a központi költségvetés a Kincstár útján kamatmentes hitelt nyújt.
(2) A KESZ-hez kapcsolódó megelőlegezési számláról tervezett hitel-igénybevételről az állami adóhatóságnak finanszírozási tervet kell készítenie, amely indokolt esetben módosítható.
(3) A KESZ-hez kapcsolódó megelőlegezési számláról felvett hitelt az állami adóhatóság a helyi iparűzési adó jogcímen befolyó bevételeiből soron kívül törleszti.
(4) A megelőlegezési számla december 31-i egyenlegét a XXII. Pénzügyminisztérium fejezet, 17. cím Egyéb költségvetési kiadások 2. alcím Helyi iparűzési adó elszámolási különbözet jogcímen kell elszámolni. Az elszámolási különbözet a központi költségvetés hiányát módosítja.”
APEH Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatósága
Ideiglenes iparűzési adó befizetés módja
Az adózás rendjéről szóló törvény alapján az állami adóhatósághoz teljesítendő befizetéseket átutalással, postai készpénz-átutalási megbízással, vagy elektronikus úton lehet teljesíteni.
A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett belföldi jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett magánszemélyek (ideértve az egyéni vállalkozókat is) adófizetési kötelezettségüket kizárólag átutalással vagy elektronikus úton, bankkártyával teljesíthetik. Az elektronikus fizetésre az állami adóhatóság kijelölt ügyfélszolgálatain elhelyezett POS-terminálokon van lehetőség ügyfélszolgálati nyitvatartási időben.
Számlaszámok:
Költségvetési számla megnevezése |
Költségvetési számla száma |
Adónem- kód |
APEH Helyi iparűzési adó beszedési számla |
10032000-06057691 |
640 |
APEH Helyi iparűzési adó késedelmi pótléka beszedési számla |
10032000-06057701 |
641 |
APEH Helyi iparűzési adó önellenőrzési pótléka beszedési számla |
10032000-06057718 |
642 |
APEH Helyi iparűzési adó mulasztási bírsága beszedési számla |
10032000-06057725 |
643 |
APEH Helyi iparűzési adó adóbírsága beszedési számla |
10032000-06057732 |
644 |
A pénzforgalmi számla nyitására nem kötelezett adózók befizetéseiket átutalással, elektronikus úton vagy készpénz-átutalási megbízással tudják teljesíteni.
A befizetés teljesítéshez szükséges készpénz-átutalási megbízások az adóhatóság bármely ügyfélszolgálatán beszerezhetőek. Ezen túlmenően készpénz-átutalási megbízás igénylésére levélben vagy az adóhatóság Call Centere (06/ 40/ 42-42-42) útján is van lehetőség. Utóbbi esetekben a készpénz-átutalási megbízásokat a megadott címre postázzuk.
A levélben történő igényléshez javasoljuk az adóhatóság honlapján közzétett minta használatát.
(www.apeh.hu / Letöltések/ Adatlapok, igazolások, meghatalmazás minták/ Kérelem készpénz-átutalási meg